Przed podróżą





Wycieczka kupiona, walizka spakowana. O czym jeszcze warto pamiętać? Z niniejszego poradnika dowiesz co należy zrobić, aby na wczasach wypoczywać w spokoju.

Najważniejsze dokumenty

Po pierwsze odpowiedni dokument, uprawniający do wjazdu na teren danego kraju. W Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Na dalsze wycieczki należy zabrać paszport. Ważne by zwrócić uwagę na termin jego ważności. Niektóre kraje jak np. Turcja czy Egipt wymagają ważności jeszcze co najmniej 6 miesięcy na przód. W przypadku gdy Twój paszport ma krótszy termin „przydatności” od wymaganego, pozostaje Ci jedynie zaryzykować bądź odsprzedać wycieczkę.

Waluta

Dalej problem wymiany walut: w kraju, czy na miejscu. Wszystko zależy od tego, jaką walutę chcemy kupić. Jeśli są to dolar lub euro, można to zrobić w Polsce. Jeżeli np. bułgarskie levy, bardziej opłaca się wziąć właśnie euro i wymienić na miejscu. Dobrym wyborem są też karty płatnicze i wyciąganie pieniędzy z bankomatu. Np. przy użyciu karty VISA możemy wypłacać obce waluty za granicą według całkiem dobrego kursu. Zaletą jest nieposiadanie dużych kwot, które mogłoby paść ofiarą złodziei. W przypadku zgubienia lub skradzenia karty, należy ją natychmiast zablokować. W takich sytuacjach warto mieć drobne kwoty, choćby na wykonanie telefonu.


Roaming

Operatorzy oferują wykonywanie i odbieranie telefonów za granicą. Można także wysyłać i odbierać smsy i mmsy. O ile w krajach UE usługi takie nie są zbyt wygórowane, o tyle w krajach poza nią możemy sporo za to zapłacić. Warto sprawdzić taki cennik, który dostępny jest osobno dla każdego operatora na jego stronie. 
Pamiętajmy też, że płacimy również za połączenia odbierane. O ile to nie jest konieczne, nie odbierajmy telefonów wydających się być reklamą lub kolejną ofertą zmiany abonamentu. Załatwimy to po powrocie.
Gdy mamy telefon na kartę, pamiętajmy o odpowiednim doładowaniu konta. Nie wiadomo kiedy może być nam potrzebna pomoc, czy kontakt z bliskimi.

Instekty

W tropikach i wilgotnych regionach częstym problemem są komary i inne nieprzyjemne owady. Warto wyposażyć się w odpowiedni środek odstraszający i maść na ukąszenia. Pamiętajmy, że takie ugryzienie może łączyć się z przenoszeniem chorób. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na występujące objawy. Jeśli wybieramy się do krajów gdzie takie zjawisko występuje, nie oszczędzajmy na szczepieniach- to może uratować nam życie!

Ochrona przed słońcem

Wakacje to czas opalania. Nie zapomnijmy o odpowiednim kremie z filtrem. W kurortach są one w kilkukrotnie wyższych cenach. Filtr należy dobrać odpowiednio, w zależności od karnacji. Dzieci smarujmy ze szczególną uwagę- mają bardziej wrażliwą skórę, łatwo o poparzenia. 
 Warto zaopatrzyć się także w balsam chłodzący po opalaniu lub na poparzenia słoneczne, aby spanie na plecach nie sprawiało nam bólu, gdy nadużyjemy kąpieli słonecznej. Pamiętajmy, że w wodzie jesteśmy bardziej narażeni na promienie słoneczne. Smarujmy się również po wyjściu z morza czy basenu. Jeżeli wakacje spędzamy w kraju, gdzie są duże temperatury, a słońce świeci wysoko, nie zaszkodzi ubrać nakrycie głowy- kapelusz, czapkę z daszkiem lub po prostu chusty. Zapobiega to udarom słonecznym, które mogą popsuć nasze wakacje.


Ochrona układu trawiennego

Chyba wszystkim znana jest popularna zemsta faraona, z którą możemy się spotkać w Egipcie. Nie każdy wie, że z przykrymi dolegliwościami możemy spokać się także w innych krajach. Ma to związek z tym, że nasz organizm nie jest przyzwyczajony do innych niż w Polsce szczepów bakterii występujących w wodzie czy mleku. Oprócz środków typu Stoperan czy węgiel, warto już tydzień przed wyjazdem zacząć zażywać probiotyki- należy spytać w aptece o odpowiedni rodzaj i dawkę leku. Reakcja na różnice jedzeniowe zależy od każdego osobno- woda która zaszkodzi jednemu, niekoniecznie przeszkodzi drugiemu. Gdy wiadomo, że ktoś jest wrażliwy na zmianę kuchni polecam unikanie surowych warzyw i owoców- myje się je nieprzegotowaną wodą, to zwiększa ryzyko kłopotów żołądkowych. Takie osoby powinny też unikać nieprzegotowanego mleka i kefirów. 
 Jeżeli już nas dosięgnie taki problem, pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów- należy pić dużo wody mineralnej. Dostępne są również elektrolity do rozpuszczenia w zwykłej, przegotowanej wodzie. Warto wziąć je do walizki.

Obuwie ochronne

Nie w każdym kraju są delikatne, piaszczyste plaże. Przed wyjazdem np. do Chorwacji czy Portugalii konieczne jest zaopatrzenie się w obuwie ochronne- klapki lub specjalne obuwie do wody. Określenie plaża żwirowa już nas powinno ostrzec. Ostre kamyki, śliskie głazy pod wodą, mogą być nie tylko nieprzyjemne ale i niebezpieczne. Takie obuwie, najczęściej gumowe, chroni nas także przed nadepnięciem na meduzę czy jeżowca- niemiłe w konsekwencjach. Podobnie jak kremy z filtrem, należy kupić je przed wyjazdem, ze względu na różnicę cenową. W przypadku plaży żwirowej lub kamienistej pomocne będzie wzięcie ze sobą maty- jeżeli chcemy wylegiwać się na kocu lub ręczniku wbijające się w plecy kamyczki nie będą miłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *