Kiedy odsprzedać

Wakacje to czas, na który czekamy cały rok. Słoneczne plaża, morze, wylegiwanie się na ciepłym piasku… Są też tacy, którzy wolą spacery po górach, zimą ośnieżone stoki. Jednak dla wszystkich czas wolny, to czas odpoczynku i zabawy.

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy los płata nam figle. Często niezależnie od naszych chęci, musimy przesunąć urlop, lub odłożyć go na kolejny rok. Nieważny paszport, choroba dziecka czy kaprys szefa, zmuszają nas do odsprzedania wczasów.

Powody odsprzedaży wczasów

Najczęstsze powody odwoływania wczasów:
  • Choroba
  • Przesunięcie urlopu
  • Nieważny paszport (niektóre kraje wymagają ważności paszportu przynajmniej 6 miesięcy)
  • Brak paszportu
  • Utrata pracy
  • Powody osobiste, rozpad związku

Rezygnacja z wczasów jest ciężką decyzją, ze względów psychologicznych oraz finansowych. Na szczęście zawsze można odzyskać część poniesionych kosztów.

Nieważny paszport – nie tylko przeterminowany…

Biuro turystyczne ma obowiązek poinformować Cię o wymaganym dokumencie, umożliwiającym wyjazd za granicę oraz o jego minimalnej ważności. Niestety, agencje najczęściej „wciskają” oferty nie martwiąc się o los ich klientów.

Ważna uwaga: niektóre kraje wymagają minimalnej ważności paszportu np. 6. miesięcy!. Zdarzały się przypadki, gdzie turyści zostali zatrzymywani na przejściu granicznym (np. w Turcji) i byli zmuszeni do powrotu na własną rękę (co kosztowało kilka tysięcy zł!).

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, sprawdź sam(-a) wymaganą ważność paszportu w interesującym Cię kraju. Informacje na ten temat znajdziesz na odpowiedniej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.